How high
27.08.2015... 20:17

biokovo mountains, chorwacja, dawid twardowski, hezotart...Czego pragniesz? Co cię nakręca? W jakiego typu sytuacji życiowej chciałbyś się znaleźć?

Przypuśćmy, że… robię to często podczas doradztwa zawodowego dla studentów, przychodzą oni do mnie i mówią: …no więc, właśnie kończymy szkołę i nie mamy kompletnie zielonego pojęcia co chcemy robić w życiu. Zawsze stawiam wtedy to kluczowe pytanie: co chciałbyś robić w życiu gdyby pieniądze nie miały żadnego znaczenia? Gdyby nie stanowiły celu? W jaki sposób naprawdę korzystałbyś ze swojego życia?

To takie niesamowite i przykre zarazem, że rezultatem naszego systemu edukacji są rzesze studentów mówiących: chcielibyśmy być malarzami, chcielibyśmy być poetami, chcielibyśmy być pisarzami, ale przecież każdy z nas wie, że w ten sposób nie da się zarobić godziwych pieniędzy. Ktoś kiedyś powiedział mi z kolei, że chciałby wieść niczym nieskrępowane życie i jeździć konno. Zadaję mu wtedy pytanie: czy nie chciałbyś uczyć w szkole jazdy konnej?

Zadaj sobie to pytanie. Co chcesz w życiu robić? Kiedy już w końcu dochodzimy do czegoś, co dana jednostka naprawdę chciałaby robić, ja mówię mu wtedy: rób to! I zapomnij o pieniądzach. Ponieważ jeśli twierdzisz, że zdobywanie pieniędzy jest najważniejszą rzeczą w życiu, to spędzisz całe to życie na kompletnym marnowaniu czasu. Będziesz robił rzeczy, których nie lubisz robić po to aby kontynuować swoje życie, aby znów móc robić rzeczy, których nie lubisz robić. Co jest kompletnie nielogiczne i absurdalne.

Lepiej jest mieć krótkie życie, które jest przepełnione tym co lubisz robić, niż długie życie przeżyte w nieszczęśliwy sposób. I ostatecznie, kiedy naprawdę lubisz to co robisz, niezależnie co to jest, w końcu staniesz się w tym mistrzem. Jedynym sposobem na osiągnięcie w czymś mistrzostwa jest „jednoczenie się z tym”. Robienie tego co się kocha. A wtedy będziesz w stanie otrzymać godziwe wynagrodzenie, czymkolwiek by to było. Więc nie martw tym zanadto.

Absurdem jest spędzać życie na robieniu rzeczy, których nie lubi się robić, tylko po to żeby zarobić na to życie, aby dalej móc wykonywać rzeczy których nie lubi się robić. I co gorsza uczyć tego samego swoich dzieci. To co robimy to wychowujemy nasze potomstwo, edukujemy je pod takim kątem, aby postępowały i żyły w ten sam sposób w jaki my żyjemy. Po to tylko, aby z kolei one mogły znaleźć usprawiedliwienie i satysfakcję w życiu z wychowywania swoich dzieci w ten sam sposób, aby one następnie postępowały w dokładnie taki sam sposób i nakręcały ten system. Błędne koło z którego nie ma wyjścia. To nie ma prawa się udać...

Alan Watts

How high

Category: People

Komentarze (3)


|